Kādēļ izmanto e vielas ?

Pārtikas piedevas tiek veidotas un lietotas, lai pagarinātu preču lietošanas termiņu, uzlabotu izskatu, garšu. Diemžēl pētījumi par piedevu ietekmi uz cilvēka veselību, lielākoties, tiek veikti pētot tikai atsevišķas sastāvdaļas. Neviens pētījums nevar apskatīt visas kopsakarības – kā e vielu kokteilis, kas sastopams pārtikas produktos, kā arī kosmētikā, sadzīves ķīmijā un citur ietekmē veselību ilgtermiņā. Arī tabaka agrāk tika uzskatīta par nekaitīgu, kā rezultātā ik gadu mira un turpina mirt simtiem tūkstoši cilvēku visā pasaulē.

E vielu saraksts un pielietojums ir cīņa ar vējdzirnavām. Lai arī aizliegto vai vismaz lielākiem ierobežojumiem pakļauto e vielu skaits pakāpeniski palielinās, tomēr paralēli tiek radītas aizvien jaunas e piedevas. Tu vari sevi pasargāt atsakoties no pārtikas produktu, kur ir e vielas izmantošanas. Ja tas nav pilnībā iepējams, izvairies no piedevām, kuru kaitīgumu apliecina vismaz viens pētījums. Var paiet laiks, kamēr viss tiks pārbaudīts no A līdz Z, taču nevajag eksperimentēt ar savu un tuvinieku veselību. Latvijā e vielu lietošanas ierobežojumus nosaka Ministru kabinets (Veselības ministrija), atbilstoši ES nolemtajam. Ārpus ES uz atsevišķām e vielām pastāv vairāki aizliegumi vai ierobežojumi. Mums būtu jāņem vērā arī šo valstu pieredze un viedoklis.

 Veselais saprāts saka, ka mums nav vajadzīgas e vielas pārtikā. Tās ir vajadzīgas ražotājiem un tirgotājiem, lai gūtu lielāku peļņu. Mēs varam ietaupīt naudu un laiku, taču ilgtermiņā varam zaudēt veselību. Ir laiks atgriezties pie savām saknēm un sākt uzņemties atbildību par savu dzīvi un veselību. Pērciet produktus, kuru sagatavošanā ir izmantotas tikai tādas sastāvdaļas, ko jūs turētu savā virtuvē.

Pārtikas piedevām numuru piešķir aptuveni pēc to lietošanas mērķa. Jāņem vērā, ka ne visas konkrētam mērķim lietotas vielas ir ar atbilstošiem numuriem un dažām vielām var būt vairāki pielietojumi. Uz pārtikas produktu etiķetēm tiek norādīts, kādam tieši nolūkam viela pievienota.

Līdz 2020. gadam ES ir apņēmusies veikt atkārtotu izpēti par evielu ietekmi uz veselību. Iegūtie rezultāti, iespējams, liks pārskatīt līdzšinējos  rezultātus. Vienlaikus jāņem vērā, ka ES normatīvie akti tiek pieņemti kā kompromisi starp dažādu pušu interesēm. Mēs varam nešaubīties, ka industriālie ražotāji un to apmaksātie lobiji pieliek lielas pūles, lai rezultāts būtu viņiem labvēlīgs. Tas ir normāli, taču rezultātā arī kļūst skaidrs, ka katrs pats ir lielā mērā atbildīgs par savu un savas ģimenes veselību. Ja pašiem tas neizdodas, iemācīsim to saviem bērniem.